Borvidékekről általában
Magyarországon pillanatnyilag 87 017 Ha területen termesztenek borszőlőt (Ez az uniós szabályozások miatt vélhetően csökkenni fog és ez az engedélyezett termőfelület, amivel Magyarország belépett az EU-ba. Hazánkban jelenleg 22 borvidék található, amelyek megközelítőleg 75 500 Ha területet foglalnak el. A borvidékek egymás versenytársai, hiszen különböző területeken más technológiával készült borok próbálnak érvényesülni ugyanazon a piacon.
Magyarország leghíresebb borvidékét a Tokaj-hegyaljai Borvidéket a világörökség részévé nyilvánította az UNESCO Világörökség Bizottsága. Minden egyes borvidékhez kapcsolódik egy kis történelem és természetesen minden területhez speciális klíma, bor- és szőlőfajta tartozik.
A borvidék egyébként olyan táj, ahol a szőlővel betelepített területek aránya jelentősen nagyobb, mint más vidékeken. Ezekre a területekre jellemző, hogy a szőlőtermelésnek és a borkészítésnek nagy társadalmi és gazdasági szerepe van, amelybe különböző fesztiválok és ünnepségek is beletartoznak.
Magyarországon található borvidékek:
Ászár-Neszmélyi Borvidék, Balatonboglári Borvidék, Badacsonyi Borvidék, Balatonfelvidéki Borvidék, Balatonfüred - Csopaki Borvidék, Balatonmelléke Borvidék, Bükkaljai Borvidék, Csongrádi Borvidék, Egri Borvidék, Etyek - Budai Borvidék, Hajós-Bajai Borvidék, Kunsági Borvidék, Mátraaljai Borvidék, Mecsekaljai Borvidék, Móri Borvidék, Pannonhalma - Sokoróaljai Borvidék, Somlói Borvidék, Soproni Borvidék, Szekszárdi Borvidék, Tokaj - Hegyaljai Borvidék, Tolnai Borvidék, Villányi Borvidék
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése